III Przegląd Kolęd i Pastorałek o Niebiańskiego Anioła

Okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas śpiewania kolęd i pastorałek nowo narodzonemu Jezusowi, głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji. W tę tradycję już po raz trzeci wpisuje się Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek o Niebiańskiego Anioła. Tegoroczny odbył się 29 stycznia 2017 r., ledwo mieszcząc w niewielkich murach kościoła parafialnego w Żydowie chętnych do podtrzymywania tej bardzo pięknej formy modlitwy.

Organizatorem przeglądu była Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Żydowie. Patronat nad tym szczególnym wydarzeniem objął po raz pierwszy Dziekan Dekanatu Polanów oraz Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu.

Punktualnie o godzinie 16.00 wszystkich zgromadzonych gości i uczestników przywitał gospodarz i pomysłodawca – ks. proboszcz Tomasz Rembelski. Przegląd prowadziła i czuwała nad przebiegiem występów Elżbieta Sekuła w towarzystwie Grzegorza Połubiaka. Nie zabrakło również dobrych aniołów, które dodawały uczestnikom otuchy, wspierając dobrym słowem i słodkim podarunkiem.

Do przeglądu zgłosiło się 26 uczestników, którzy wystąpili w sześciu kategoriach wiekowych. Przez prawie trzy godziny kościół rozbrzmiewał pięknymi, staropolskimi kolędami i pastorałkami a emocje i radość płynące ze sceny udzieliły się bez wątpienia wszystkim obecnym. Wiele kolęd publiczność śpiewała razem z wykonawcami.

 
Komisja konkursowa w składzie: p. Tadeusz Cieślak, ks. dziekan Bogdan Wójcik, p. Feliks Kostrzak, p. Izabela Sitarska, po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniła laureatów i wyróżnionych.

W kategorii solista przedszkole:
I miejsce: Amanda Serowska – „Przybieżeli do Betlejem”
Wyróżnienie: Lena Rajter – „Dzisiaj w Betlejem”

W kategorii solista kl. I-III:
I miejsce: Basia Joniec – „Wśród nocnej ciszy”

W kategorii solista kl. IV-VI:
I miejsce: Szymon Jendzio – „Gore gwiazda Jezusowi”
Wyróżnienie: Wiktor Kaszubowski „Kto wie”, Maja Kołodziejczyk – „Za kominem świerszczyk spał”

W kategorii solista gimnazjum i szkoła średnia:
I miejsce: Wiktoria Ciesielska – „Pastorałka anielska”
Wyróżnienie: Vanessa Agolli – „Kolęda dla nieobecnych”, Piotr Drewing – „Bóg się rodzi”

W kategorii solista dorośli:
I miejsce: Śpiewające siostry z Rzeczycy: Julia Rączka, Wioletta, Rączka, Sylwia Lebioda – „Kolęda Maryi”
Wyróżnienie: Jadwiga Kamińska – „Mario, czy już wiesz?”, Wiesław Lebioda – „Mario, czy już wiesz?”

W kategorii chór / zespół / schola:
I miejsce: Przedszkole gr. 5-latków – „Teraz śpij Dziecino Mała”
Wyróżnienie: Zespół Drzewianianki – „Kościółek”, Chór kameralny Bel Canto – „Gdy się Chrystus rodzi”, Chór Parafialny z Bobolic.

 

 

Dla wszystkich uczestników zostały przygotowane dyplomy, a dodatkowo dla zwycięzców statuetki Aniołów, wykonane w Pracowni Ceramicznej Polanowskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Prawdziwą niespodzianką było przyznanie dodatkowej nagrody – Anioła przez ks. dziekana Bogdana Wójcika dla Julii Maculewicz z przedszkolnej grupy 5-latków.