OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 24.03.2024 – VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Niedziela Palmowa wprowadza nas w WIELKI TYDZIEŃ, który kończy czas tegorocznego  Wielkiego Postu w czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej Rozpoczynamy świętowanie TRIDUUM PASCHALNEGO MSZĄ o godzinie:

18.00 w ŚWIERZNIE

19.00 W ŻYDOWIE

Po Mszach św. przeniesienie Pana Jezusa do kaplicy adoracji zwanej tradycyjnie Ciemnicą, w tym dniu adoracja do 21.00 w Żydowie i Świerznie.

Z okazji rozpoczęcia Wielkiego tygodnia zapraszamy chętnych do przygotowania ołtarza adoracji i Grobu Pańskiego we wtorek o godzinie 18.00.

2. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Kościół nie odprawia w tym dniu Mszy św. Nabożeństwo WIELKIEGO PIĄTKU ROZPOCZNIE SIĘ o:

18.00 w Świerznie,

19.00 w Żydowie

Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy wznowiona w Żydowie o godzinie 10.00. w Świerznie po Drodze Krzyżowej o 15.00. W Żydowie tradycyjnie klucz bierzemy ze sklepu po adoracji odnosimy i gasimy świece. Adoracja w Grobie po liturgii Wielkiego Piątku do 21.00. Droga Krzyżowa w tym dniu Żydowo i Świerzno 15.00.

3. WIELKA SOBOTA – LITURGIA rozpocznie się w Żydowie i Świerznie o godzinie 20.00 rozpaleniem ogniska, poświęceniem i procesją światła. Po Liturgii Paschalnej oznajmimy światu Zmartwychwstanie naszego Pana Procesją Rezurekcyjną w nocy.

Ze względu na połączenie parafii nie będzie rezurekcji rano w Żydowie ani w Świerznie, będzie natomiast w DRZEWIANACH MSZA ŚW. REZUREKCYJNA O GODZINIE 6.00 W NIEDZIELĘ WIELKANOCY.

4. Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę:

9.00 – Chocimino na parkingu przed Kościołem nie wchodzimy na ogrodzony plac przedkościołem

9.20 – Żydowo – kościół

9.40 – Kępiny przy wiacie

9.55 – Drzewiany – kościół

10.05 – Stare Borne – wiata

10.20 – Kępsko przy krzyżu

10.30 – Gołogóra – kościół

11.00 – Świerzno- kościół

11.15 – Świerzno – kościół

5. Msza św. w Niedzielę Wielkanocną:

6.00 – Msza św. rezurekcyjna w Drzewianach,

8.30 – Świerzno,

10.00 – Żydowo,

11.30 – Gołogóra

6. Kancelaria parafialna w tym tygodniu czynna TYLKO we wtorek od 8.00 do 8.30, po wcześniejszym telefonicznym kontakcie z księdzem.

7. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać w sklepie przy kościele.

8. Dziś po Mszach św. zbiórka na remont DPS w Przytocku.9. Również dziś po Mszach św. CARITAS rozprowadza paschaliki na Wielką Sobotę.

10. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy pracowali przy sadzeniu drzewek w Zakątku św. Joachima i Anny jak i na polu przy plebanii.

11. Jako wspólnota parafii w Żydowie, dziękujemy za posprzątanie naszej świątyni i przygotowanie jej do niedzielnej liturgii . W tym tygodniu do sprzątania kościoła zapraszamy Sekuła Elżbieta i Kochanowska Regina – proponuje na dzień sprzątania wtorek po dekoracji kościoła.

12. Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia, Wszystkim w codziennych obowiązkach Bóg, niech hojnie błogosławi, a nasi patronowie i Matka Boża wypraszają potrzebne łaski. Ks. Robert Gromek – proboszcz Żydowa, administrator Świerzna.

 

II niedziela ADWENTU – Ogłoszenia Duszpasterskie 06.12.2020 r.

Wskazania obowiązujące od 17 i 19 października br., aż do odwołania.

1) EUCHARYSTIA

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. – wobec nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych, mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), niniejszym udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 28 listopada 2020 r. następującym wiernym:

 • osobom w podeszłym wieku;
 • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.);
 •  osobom, które czują trudny do pokonania lęk przed zarażeniem;
 • osobom, które nie będą mogły skorzystać z możliwości uczestnictwa we Mszy św. ze względu na ograniczenie liczby wiernych w kościołach w strefach tzw. „czerwonej” i „żółtej”.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Tych zaś, którzy mogą uczestniczyć we Mszach św. odprawianych w kościołach czy kaplicach, proszę o gorliwą modlitwę za całą wspólnotę Kościoła, a szczególnie za tych, którzy we Mszach św. uczestniczyć nie mogą.

UCZESTNICTWO WIERNYCH W SPRAWOWANYCH LITURGIACH I INNYCH DZIAŁANIACH DUSZPASTERSKICH
A. Strefa czerwona: w uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 15m 2 . Dlatego w naszym kościele i Drzewianach może podczas liturgii brać udział 18 (5 na chórze) osoby w miejscach wyznaczonych
WRACAMY DO ZAPISÓW NA MSZE ŚW. NIEDZIELNĄ i sobotnią U PANA GRZEGORZA CHUDZIŃSKIEGO

PODCZAS OBOSTRZEŃ ZMIENIAY ODPRAWIANIE MSZY ŚW. NIEDZIELNYCH: ze względu na możliwość udziału we Mszy św. 4 osób w miejscowościach CHOCIMINO I GOŁOGÓRA – MSZE ŚW. PRZENIESIONE DO KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO
– 8.30 – W ŻYDOWIE intencja Chocimina
-10.00 – W ŻYDOWIE intencja Żydowa
-1 1.30 – W ŻYDOWIE intencja Gołogóry
13.00 – w DRZEWIANACH intencja z Drzewian

PRZYPOMINAMY O OBOWIĄZKU ZAKRYWANIA UST I NOSA W KOŚCIELE.
Inne informacje umieszczone są we wcześniejszych ogłoszeniach parafialnych.

2) SAKRAMENT POKUTY

– spowiedź przed Mszą św. w ciągu tygodnia w maseczkach w ZAKRYSTII – pół godziny przed Mszą św.
oprócz niedzieli. Tak jak to było przy I turze pandemii.

 1. W tym tygodniu liturgicznym: PONIEDZIAŁEK – wsp. Św. Ambrożego bp., D.K. / WTOREK: ODPUST W NASZEJ PARAFII UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA N.M.P. – Msza św. odpustowa o godzinie 16.00 z sakramentem Bierzmowania
 2. Dziś II Niedziela ADWENTU –przygotowujemy się na przyjście Pana na końcu czasów – PARUZJA i drugi wymiar adwentu to przygotowanie do przeżycia świąt Bożego Narodzenia – I przyjścia Boga między swój lud. Nabożeństwo adwentowe – RORATY – Msza św. o M. Bożej w czasie Adwentu, ze względu na sakrament bierzmowania w tym tygodniu tylko w SOBOTĘ o 7.30
 3. Codziennie od wtorku przed Mszą św. zapraszam na adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i wspólny różaniec 30’ przed Mszą św.
 4. OD WTORKU DO PIĄTKU MSZA ŚW. O GODZ.: 16.00, (ze względu na sakrament bierzmowania pozostaje jeszcze ta godzina) 15.30 – różaniec, w sobotę Msza św. o 7.30, nie będzie Mszy św. wieczornej. W niedziele według porządku w EPIDEMII: 8.30 – w Żydowie int. Chocimina / 10.00 – ŻYDOWO / 11.30 w Żydowie intencja– GOŁOGÓRA / 13.00 – DRZEWIANY.
 5. We wtorek nasza parafia przeżywa uroczystość odpustową ze względu na epidemie będzie ona miała skromniejszy wymiar niż zawsze, po Mszy św. nabożeństwo do M.B. Niepokalanie Poczętej.
 6. W tym tygodniu kontynuujemy udzielanie SAKRAMENTU BIERZMOWANIA naszej młodzieży; dlatego osoby chętne do uczestnictwa we Mszy św. w ciągu tygodnia od WTORKU DO PIĄTKU proszone są o zgłaszanie, zapisanie się do Pani Haliny Starczewskiej.
 7. W zakrystii po Mszy św. do nabycia są świece WIGLILIJNE DZIEŁO POMOCY, rozprowadzane przez parafialny CARITAS. Można również w zakrystii od dzisiaj nabywać OPŁATKI WIGILIJNE.
 8. W TYM tygodniu II czwartek, miesiąca po Mszy św. spotkanie Zespołu Synodalnego.
 9. Dziś po Mszy św. zbiórka do puszek na „Fundusz pomocy Kościołowi na Wschodzie.”
 10.  Jako wspólnota parafii dziękujemy za posprzątanie naszej świątyni i przygotowanie jej do niedzielnej liturgii. W tym tygodniu do sprzątania kościoła w maseczkach zapraszamy pp. Klimas Aneta i Klimas Milena
 11.  Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia, Wszystkim w codziennych obowiązkach Bóg, niech hojnie błogosławi, a nasi patronowie i Matka Boża Niepokalanie Poczęta wypraszają potrzebne łaski.

Ks. Robert Gromek – proboszcz.

Rytuał rodzinny – pliki na Niedzielę Wielkanocną

Wielkanoc to nagły zwrot akcji w całej historii ostatnich dni Wielkiego Tygodnia. Jezus zaskoczył wszystkich swoim powstaniem z grobu i powrotem do życia, czyli zmartwychwstaniem. Pozwólcie, by radość tego dnia przeniknęła do Waszego domu i do Waszych serc. Co prawda nie będzie zwyczajowego wyjścia do kościoła na Mszę św. Nie będzie procesji rezurekcyjnej z biciem dzwonów i przejmującym śpiewem na cześć Jezusa Zmartwychwstałego. Będzie mniej rodzinnych spotkań. Możecie jednak spotkać Jezusa, który chce wejść do Waszych domów, nawet mimo zamkniętych drzwi. Tak przyszedł do Wieczernika do swoich Apostołów i takie doświadczenie duchowe jest możliwe w Waszej rodzinie. Przy okazji śniadania wielkanocnego skorzystajcie z modlitwy błogosławieństwa stołu wielkanocnego, a po południu znajdźcie chwilę na modlitwę za waszych krewnych, przyjaciół i znajomych. Przenieście się duchowo do Emaus, aby tam w towarzystwie zawiedzionych i smutnych uczniów doświadczyć prawdziwej radości Dnia Wielkanocnego, wynikającej ze spotkania Jezusa Zmartwychwstałego.

Niedziela Wielkanocna – błogosławieństwo pokarmówpobierz plik PDF
Niedziela Wielkanocna – rytuał rodzinnypobierz plik PDF

Rytuał rodzinny – pliki na Wielki Piątek

Krzyż, rozważanie Męki Pańskiej, pokuta i umartwienie oraz Grób Pański. To cztery rzeczywistości, które charakteryzują Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego. Warto zatrzymać się choć na chwilę o godz. 15:00, aby uczcić moment śmierci Jezusa. Wśród wielu propozycji na ten dzień można sięgnąć po nabożeństwo Drogi Krzyżowej (transmitowanej lub indywidualnie odprawionej). Można także wysłuchać Gorzkich żalów i duchowo uczestniczyć w Liturgii na cześć Męki Pańskiej. W obliczu niemożliwości pójścia do kościoła, proponujemy Wam przede wszystkim domową adorację Krzyża. Możecie celebrować ją w całości albo podzielić na dwa krótsze momenty w ciągu dnia lub wieczorem. Nie zapomnijcie też, że dzisiaj w duchu wynagrodzenia Jezusowi za Jego Mękę Kościół wzywa wszystkich do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz do ścisłego postu, zgodnie z zasadami, których wyjaśnienie znajdziecie także w kolejnym tomiku Rytuału rodzinnego.

Pobierz plik PDF