To już XI Festyn Parafialny w Żydowie…

W wakacyjne, słoneczne popołudnie przy pięknej tego dnia w Żydowie pogodzie, na placu przy remizie OSP,  już po raz jedenasty odbył się w Festyn Parafialny. Szczytnym celem, towarzyszącym dobrej zabawie do białego rana i integracji społeczności, było wsparcie finansowe zabytkowego kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. W tym roku, zgodnie z wolą Parafian zbieraliśmy na zakup zestawu multimedialnego do kościoła oraz na zagospodarowanie terenu zielonego i poprawę estetyki wokół kościoła /montaż ławeczek, tablicy informacyjnej/.
Najpierw, w  wykonaniu pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Żydowie dzieci mogły obejrzeć bajkę pt. „Kopciuszek”. Potem, już na terenie zielonym, nieodpłatnie mogły hasać ile tylko im sił wystarczyło na zjeżdżalni, trampolinie, w kulach wodnych. Odwiedzały interaktywną strzelnicę, jeździły na koniku, zaś największa kolejka była u pana Przemka, gdzie powstawały cudne kreacje balonowe: zwierzątka, kwiatki, serduszka, dinozaury. W czasie festynu ośmioro dzieci wzięło udział  w konkursie muzycznym „Mini Talent Show”. Komisja wybrała najciekawsze prace z konkursu plastycznego „Anioły Żydowa”. Utwory w stylu coutry i receptę na życie zaśpiewał  nam zespół „Chwila”. Moda na sukces to ciekawa scenka z życia naszej społeczności, w wykonaniu amatorskiej grupy teatralnej „Chałturka”. W czasie festynu zagościło również i ludowe śpiewanie – zespół śpiewaczy „Olszyna” i „Córy Gołogóry”. Były też zabawy z Magią – pokaz iluzjonistyczny. Pojawił się gość specjalny – pan Marian Kisiel, który przypomniał nam postać Danuty Rinn, i jej piosenkę z festiwalu w Opolu w 1974 roku, gdzie została Miss Obiektywu podczas tego festiwalu. Gwiazda niby przebywająca nad morzem zawitała na nasz festyn z piosenką „Gdzie Ci mężczyźni, prawdziwi tacy…”. Po czym wszyscy razem śpiewaliśmy biesiadne piosenki. Zaśpiewali dla nas także pan Tadeusz Cieślak i Ania Wieliczko z Kasią Łysko. Występów było tak dużo, że udało się przeprowadzić tylko jeden konkurs, przeznaczony dla gości. Proboszcz, burmistrz i radni wykazali się umiejętnością dojenia krowy. Śmiech i humor dopisywał zarówno uczestnikom konkursu, jak i dopingującym uczestnikom festynu. Był też czekoladowy walczyk i oczywiście wyczekiwany przez panie – taniec z księdzem.
W czasie tegorocznego festynu, jak co roku można było smacznie zjeść, zakupić pamiątkowe widokówki, cegiełki, wziąć udział w licznych licytacjach, gdzie największym zainteresowaniem cieszyły się przyczepy drewna, alkohole, nasze gminne SPA i pamiątkowe obrazy. Można było zakupić fanty, gdzie nagrodą główną z loterii fantowej była kosiarka do trawnika, ufundowana przez pana Edmunda Maciongę. Posiadaczem tej nagrody została pani Marzena Joniec. A potem bawić się do białego rana z panem Wiesławem Lebiodą i jego małżonką.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za pracę społeczną włożoną w przygotowanie festynu. Dziękujemy instytucjom naszej gminy, zakładom pracy, zakładom świadczącym różne usługi, sponsorom indywidualnym za każdą ich inicjatywę – wsparcie finansowe, rzeczowe, zaś gościom za ich przybycie i obecność oraz wspólną zabawę. Dzięki ludziom dobrej woli i ogromnego serca  udało się w tym roku w Parafii Żydowo pozyskać kwotę 17.197,42zł
W imieniu Proboszcza – ks. Tomasza Rembelskiego Wszystkim, jeszcze raz – pięknie dziękujemy!