XIII Festyn Parafialny w Żydowie – lipiec 2017

22 lipca 2017 r. około godz. 17-stej na placu przy remizie strażackiej w Żydowie zapanował radosny gwar tłumnie gromadzących się osób. „Takiej frekwencji jeszcze nie było” – mówią dumnie organizatorzy Festynu Parafialnego. Fakt ten niezwykle cieszy, ale nie dziwi, ponieważ po 13 latach, zarówno mieszkańcy jak i zaproszeni goście, mają już pewność, że Parafiada w Żydowie, to synonim znakomitej zabawy, ciekawego programu artystycznego dla dzieci i dorosłych, smacznej, lokalnej kuchni a przede wszystkim miłej i rodzinnej atmosfery.

Wsród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz i instytucji oraz osób wspierających parafialną imprezę. Festyn prowadziła i czuwała nad całym jego przebiegiem pani Ela Sekuła. Organizatorami byli: Proboszcz – ks. Tomasz Rembelski, Rada Prafialna i Caritas parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żydowie.

Festyn rozpoczął się od przedstawienia dla dzieci pt. ”Kaczka Dziwaczka”, wystawionego przez grupę pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Żydowie. Przed liczną publicznością zaprezentowały swój program artystyczny zespoły: „Olszyna”, „Chwila”, „Drzewianianki”, „Córy Gołogóry” oraz „Ania i Kasia”. Oklaskami przyjęto także występującą po raz pierwszy Scholę Parafialną. Na scenie gościła także lokalna, amatorska grupa teatralna „Chałturka”, która do łez rozbawiła widzów trzema scenkami : „Bom subtelny”, „Mały Książę” i „Drogówka i ksiądz”.

 

Plac wokół remizy wypełniały różnego rodzaju atrakcje. Na najmłodszych czekały dmuchane place zabaw, mini quady, malowanie twarzy, interaktywna strzelnica, przejażdżki konne, baloniarz oraz pokaz iluzjonisty. Proboszcz wprowadził uczestników w doskonały nastrój energetycznym lednickim tańcem „Tak, tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”, do którego nie musiał nawet szczególnie zachęcać by w mgnieniu oka zgromadzić wokół siebie radośnie podskakujących i śpiewających maluchów, młodzież, rodziców i dziadków.

 

Największe jednak emocje wzbudził przygotowany specjalnie dla księdza proboszcza i burmistrza konkurs – niespodzianka. Podzieleni na dwie drużyny, do której każdy dobrał sobie kompana, stanęli w szranki w konkurencji rznięcia drewna piłami ręcznymi „moja – twoja”.

 

 

Podczas trwania całego festynu można było wziąć udział w loterii fantowej, w której każdy los był nagradzany i dodatkowo brał udział w losowaniu nagrody głównej, jaką był rower górski.
Tradycją Parafiady stały się również prowadzone licytacje, gdzie każdy mógł stać się posiadaczem przyczepy drewna, voucherów paliwowych i kosmetycznych, nalewek, swojskich wędlin, telewizora czy też unikatowego, parafialnego kalendarza.

Przygotowane stoiska gastronomiczne okazały się prawdziwą ucztą dla podniebienia – unoszący się zapach dodatkowo zachęcał do spróbowania pysznych wypieków miejscowych gospodyń, pierogów, grillowanych mięs i pieczonego dzika.

 

Po części oficjalnej rozpoczęła się wspaniała zabawa taneczna, trwająca do późnych godzin nocnych.

Dochód z festynu zostanie przeznaczony na położenie kostki polbrukowej wokół kościoła parafialnego w Żydowie.

tekst: Agnieszka Kaczka
foto: Aleksander Andrzejewski