KOŚCIOŁY FILIALNE

KOŚCIÓŁ FILIALNY W DRZEWIANACH

Kościół filialny pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Odpust : 3 X

Obiekt zabytkowy – nr rej. 1265 z 31.12.1998 r.

Msze św.   w niedziele: 13,00

Kościół zbudowany na miejscu starej budowli średniowiecznej ok. 1800 r. Zbudowany z kamienia, szachulec – rygle wypełnione cegłą, przęsło zachodnie i wieża zbudowana z cegły. Kościół zbudowany na planie prostokąta bez prezbiterium i zakrystii z kwadratową wieżą wbudowaną częściowo w przęsło. Wnętrze jednoprzestrzenne.Najcenniejsze elementy: zwieńczenie wieży z wietrznikiem,  zwieńczenie wieży składa się z żelaznego owalu, krzyża i wietrznika w kształcie chorągiewki. Owal stanowi podstawę wysmukłego krzyża łacińskiego o ramionach zakończonych wielobocznymi grotami. Do długiego, pionowego ramienia krzyża przymocowany jest zawiasami ruchomy wietrznik. Ma o­n formę dekoracyjnej, ruchomej chorągiewki, przypominającej prostokąt o rozwidlonych i ozdobnie zawiniętych końcach  trzech z lewej i czterech z prawej strony. W polu chorągiewki ażurowy monogram: C A.v.L i poniżej w dwóch rzędach daty: 1818 i 1903. Czas powstania 1903 r, wymiary 70×40 ? ławy ustawione we wnętrzu nawy kościoła, w dwóch rzędach po prawej i po lewej stronie, siedzisko ławy w postaci długiej deski, bez podziałów, policzki wysokie, pełne, wąskie u góry i ukośnie ścięte, o krawędzi tylnej łagodnie wybrzuszonej i frontalnej profilowanej trzema łukowatymi liniami. Czas powstania  ok. 1920 roku, wymiary 100x 280/ 130 x 35, ilość 24 szt.  Organy z drewna monochromonowanego z początku XX wieku wykonane w stylu neogotyckiego o wym. 270x190x210 cm.

(źródło: bobolice.pl)

KOŚCIÓŁ FILIALNY W CHOCIMINIE

Kościół filialny pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Odpust : 3 X

Zbudowany w XVIII w., szachulcowy, poświęcony w 25.11.1945.
Obiekt zabytkowy – nr rej. 408 z 28.04.1964 r.

Msze św.   w niedziele:  8/30

KOŚCIÓŁ FILIALNY W GOŁOGÓRZE

Kościół filialny pw. Miłosierdzia Bożego

Odpust : II Niedziela Wielkanocna

29 kwietnia 2014 roku kaplica pw. Miłosierdzia Bożego w Gołogórze, po przeprowadzonym remoncie, została przekształcona w kościół filialny. Uroczystego poświęcenia dokonał ks. bp Krzysztof Zadarko.

Msze św.   w niedziele:  11.30